Blog

Basia Kwinta.pl / Panna Młoda  / Projekt suknia, czyli czy warto zaprojektować własną suknię ślubną?

Projekt suknia, czyli czy warto zaprojektować własną suknię ślubną?

Projekt suknia, czyli czy warto zaprojektować własną suknię ślubną?

 

Od miesięcy przeglądasz sukienkowe galerie, ślub coraz bliżej, a ty nadal nie znalazłaś Tej jedynej? A może w głowie masz już sukienkę marzeń i nic z regularnych kolekcji nie jest w stanie jej zastąpić? Czas zastanowić się nad sukienką zaprojektowaną specjalnie dla Ciebie! Czy warto i jak zabrać się do realizacji wymarzonego projektu?

Close up of female hands drawing sketch of wedding dress. Designer is holding a pencil

 

I – inspiracje

Aby projektant czy krawiec dokładnie Cię zrozumiał, musisz precyzyjnie przedstawić swoją wizję. Jeśli Twoja sukienka to „zlepek” różnych pomysłów, stwórz teczkę inspiracji. Niech znajdą się tam wszystkie wycinki z gazet, wydruki zdjęć, próbki kolorów czy tkanin,  każdy obraz i koncept, który kojarzy Ci się z sukienką. Idealne byłoby wykonanie rysunku, ale tylko, jeśli czujesz się pewnie w obrębie „kredki i ołówek”. Dodatkowo możesz stworzyć opis swojego pomysłu.

II – research

Poszukaj pracowni i projektantów, którzy wykonują projekty indywidualne. Nie muszą to być wcale topowe nazwiska. Kameralne atelier i pracownie krawieckie często wykonują sukienki wg pomysłu Panny Młodej. Wybierz tylko sprawdzone miejsca, poszukaj opinii w sieci (np. Twojasuknia.pl), spytaj znajomych i sprawdź inne realizacje danego twórcy.

III – budżet i umówienie spotkania

Określ, ile możesz wydać na sukienkę i przedstaw swój budżet przed umówieniem na wizytę. Nadmień, że chodzi Ci o sukienkę na specjalne zamówienie. Najczęściej zostaniesz umówiona z projektantem danej pracowni. Pamiętaj, że spotkania podczas których tworzony jest projekt indywidualny są zazwyczaj dodatkowo płatne. 

IV – czas

Im więcej czasu tym większa szansa na wykonanie projektu. Pracownia musi opracować sukienkę, wykonać formy i zamówić potrzebne tkaniny. W większości przypadków potrzeba na to co najmniej 6 miesięcy, czasem roku. Początkujący projektanci, którzy mają zaplecze tkanin, przy odrobinie szczęścia będą wstanie wykonać projekt znacznie szybciej.

VI – spotkanie z projektantem

Z teczką inspiracji i pozytywnym nastawieniem wybierz się na spotkanie z projektantem. Opowiedz mu o swojej wizji i przedstaw swoje pomysły. Profesjonalista oceni, czy dany projekt można technicznie wykonać i naszkicuje Twoją opowieść. Omówicie tkaniny, koszty i czas realizacji.

 Jeśli wszystko zatwierdzisz, pracownia zaczyna działać!

 

Cheerful young woman is choosing wedding dress in boutique. She is looking at the shop assistant and smiling

 

Czy warto wykonać sukienkę wg projektu indywidualnego?

 

Plusy:

  • sukienka będzie wyjątkowa i niepowtarzalna
  • jeśli trafisz na profesjonalny zespół, będzie dokładnie taka, jak sobie wymarzyłaś
  • zostanie wykonana na miarę
  • sama ustalisz detale i wygląd ostateczny kreacji
  • na bieżąco będziesz obserwować jak tworzy się sukienka
  • będziesz współautorem własnej sukni ślubnej

 

Pamiętaj!

-Sukienka wykonana wg własnego pomysłu to nie to samo co „podszycie” sukienki ze zdjęcia.

-Realizacja projektu własnego najczęściej jest droższą opcją.  Wzór musi zostać na nowo opracowany, tkaniny sprowadzone specjalnie dla Ciebie. Ceny takiej usługi zaczynają się od 3-4 tys. zł. Ceny u najsłynniejszych projektantów to wydatek ok. 10-30 tys. zł.

-Postaw na sprawdzonych twórców: wybierz miejsce, w którym tworzy się sukienki wg projektu klientki.

-Swoją kreację zobaczysz dopiero na przymiarkach. Musisz zaufać projektantowi i krawcom, których wybrałaś.

-Jeśli nie jesteś pewna kroju, przed złożeniem zamówienia zmierz sukienkę w podobnym stylu i o podobnej linii. Poproś o poradę stylistę ślubnego.

 

Close up of arms of fashion designer drawing sketch of wedding dress. Woman is leaning hands on white cloth

 

Sukienka ślubna wg własnego pomysłu – ryzyko i ekstrawagancja czy super opcja dla niezdecydowanych? Co sądzicie?

 

No Comments
Post a Comment